Better Than Human: מדוע הרובוטים חייבים לקחת לנו את מקום העבודה

Better Than Human -Photo -Peter Yang

המלצת קריאה לכתבה מרתקת במגזין Wired על העתיד הטכנולוגי והתעסוקתי בעשורים הבאים. Better Than Human: Why Robots Will – And Must -Take Our Jobs. אולי קשה להאמין אבל ההערכות הן שעד סוף המאה 70% מהמקצועות כיום יוחלפו ע"י מכונות חכמות. ובינתיים כדי שלא נופתע שווה לצאת למסע בעתיד התעסוקתי ולבדוק מתי המכונות ישתלטו על העבודה הפרטית של כל אחד מאיתנו. ולא צריך לדאוג כי על פי הכתבה השתלבות רובוטים בעבודה יפתח בפני האדם תחומים חדשים ונפלאים וזה לא מירוץ נגד המכונה אלא יחד עם המכונה. 

תמצית:

הכתבה הזו היא לא מדע בדיוני ולא לגיקים בלבד אלא מתבססת על מידע, היסטוריה וההערכות רציונאליות. יכול להיות שלוחות הזמנים יתעכבו או הדוגמאות לא הכי מדוייקות אבל המגמה הזו ברורה. המכונות יחליפו את האדם בכל משימה שהם יוכלו לעשות טוב יותר מאיתנו. הם לא ישתלטו על העולם אלא ההיפך: הם יגרמו לאדם להיות משוחרר ממשימות טכניות ומקצועות ישנים כדי להתקדם הלאה.

הדוגמא הטובה להבין זאת היא באמצעות המהפכה התעשייתית- במהלך המהפכה התעשייתית עולם שלם זנח תעסוקה ישנה ומצא לעצמו מקצועות חדשים והקים סביבת חיים שונה בתכלית מהעבר. אחר כך עם התיעוש הכבד אותם אנשים שעבדו על פסי ייצור ישנים נפלטו מהמפעלים והשאירו את העבודה למכונות ורובוטים. מאז שכללנו את הרובוטים לביצוע פעולות מסובכות ומורכבות (כולל ניתוחים רפואיים) ולאט לאט הם החליפו עוד ועוד פועלים ומקצועות. ומצד שני, המהפכה הטכנולוגית יצרה מקומות עבודה חדשים ועולם עסקי מבוסס שירותים ופחות מתועש.

כיום למשל בגלל שסין הפכה לחצר האחורית התעשייתית של העולם יש תעשיות שעלויות הייצור בהן זולות יותר מעלויות השינוע בחזרה לעולם המערבי. ככל שהרובוטיקה תשתכלל יירד הצורך בפסי ייצור ענקיים שמעסיקים עשרות מיליוני פועלים.

השלב הבא הוא מכונות יותר חכמות ולומדות שיחליפו לא רק את פועלים במפעלי ענק או מחסנים אלא יחליפו גם אנשי "צווארון לבן". כיום מכונות שמנתחות ידע ומאגרי מידע נמצאות בשימוש ולא רחוק היום שהמכונות האינטליגנטיות האלה יעשו את הקפיצה ויחליפו למשל רואי החשבון, פקידים, עורכים וכל עבודה של ניתוח נתונים, טפסים וניירת. הרובוטים יחליפו כל דבר טכני שיכול להתבצע באוטומציה חכמה.

נקודה חשובה שעלתה בתחילת הכתבה והיא התפישה הלא נכונה שלנו לגבי רובוט. אנשים תמיד מתארים רובוט כדמוי אנושי  שגם אמור להיראות פיסית כייצור אנושי. אולי בגלל הוליווד וסרטי מדע בדיוני ו-E.T החמוד. אבל זה לא נכון וכנראה זה לא יקרה וגם אין צורך בזה. רובוטים יישארו מכונות חכמות ואולי חכמות יותר שיבצעו מטלות מסובכות ו"אינטליגנטיות".

הרובוטים של העתיד:

בשלב זה רובוטים עובדים בנפרד מהאדם בייחוד בתעשייה כי ככה הם מתוכנתים. הרובוטים האלה עולים כיום מאות אלפי דולרים ולא ניתנים לשינויים תכופים בקלות אפילו לא לקטנים ביותר. בנוסף, הם מאוד לא בטיחותיים לבני אנוש לכן רובוטים מבצעים פעולות בנפרד. הדור הבא של רובוטים שישנו את עולם התעסוקה אילו רובטים לומדים תוך כדי תנועה ועבודה וכאלה שיכולים לעבוד יחד עם בני אנוש. רובוטים חכמים כאלה גם יעלו כמה עשרות אלפי דולרים במקום חצי מיליון דולר בממוצע. וזה השינוי החשוב ביותר. עבודה משותפת של רובוטים ובני אדם.

לשינויים האלה יש משמעויות חברתיות אדירות כי הרובוטים לא רק יחליפו עבודות קיימות אלא בעוד כמה עשורים הם יעשו עבודות שבכלל עוד לא חלמנו עליהן. מה שבטוח הוא שכנראה תמיד יישארו עבודות שרק בני אדם יוכלו לבצע ואילו העבודות שהאדם ירצה לבצע. כלומר לאדם יש רצון חופשי. וכשנגיע לשם (אולי בסוף המאה הנוכחית) האדם יוכל ללכת אחרי חלומותיו ושאיפותיו ותהיה את האפשרות לשאול בכנות"למה בכלל אנחנו חיים כאן?".

למודאגים מתי הרובוט יחליף אותם אז יש בכתבה יש דיאגמה שמחלקת את מערכת היחסים רובוט-בני אדם ל-4 קטגוריות והיא גם מסתיימת ב-7 שאלות שיש לענות עליהן כדי שכל אחד יבדוק עם עצמו עד כמה רחוק היום בו המכונה תחליף אותו.

לקריאת הכתבה באתר: Better Than Human: Why Robots Will – And Must -Take Our Jobs. מומלץ.

 

תגובות נעולות.

A Source for inspiration & fresh ideas

weknowwhat- מקור תוכן יומי להשראה, חדשנות וקריאייטיב.

לקט יומי של תובנות מעוררות מחשבה, קמפיינים ומהלכי קריאייטיב ושיווק פורצי דרך, מגמות ורעיונות חדשים, מיתוג, פיתוחים טכנולוגיים, עיצוב, תקשורת ותרבות

מייסד ועורך האתר: אורן בן אדרת